e m kraak schreef op maandag, 10 januari 2005, 15:35:
> dan komt er de onwijsheid van mensen bij, geconcentreerd in
> "stamboeken"!
> Als we bij voorbeeld de van huis uit sterke IJslanders (maar het

> luisteren; "ECHTE" IJslanders vermeerderen is veel te
> on-Nederlands.... want dat kan eigenlijk alleen maar op een
> manier waarin directe menselijke selectie ("veredeling" hahaha)
> zoveel mogelijk tegen gegaan wordt.
Inderdaad is het in het shetlandwereldje net zo, wat je zegt vooral bij de mini's. Er komen ook steeds meer zgn. kromme veulens ter wereld. Die worden afgedankt en komen in de particuliere sector terecht (als ze geluk hebben) die er (hopelijk) niet mee verder fokken.
Mooi te zien in de oude foto's van de eerste fokhengsten in het shetlandboekje. Enorm stevige ruige paardjes. Er staat dan ook bij dat deze op dit moment niet meer door de keuring zouden komen. Waarom niet, omdat de lengte/breedte verhoudingen niet meer kloppen. Nee amehoela, niet meer kloppen met onze "normen" van wat we willen zien.
Ik heb zelf eigenlijk een perfect voorbeeld. Isabella is een stamboekpony, goede papieren, goede premies behaald. Ze gooide hoge ogen en nog als mensen haar zien van dichtbij, want wat is er aan de hand, ze is voor een shetlander enorm lang (in rug). Het scheelt echt 10-tallen centimeters met de ruin van de buren die dezelfde stokmaat heeft.
Ik ben er inderdaad niet zo blij mee, het zou geen goede rijpony zijn. Ik ga er dan ook altijd vanuit bij het werk dat ik haar laat doen dat ze een zwakke rug heeft. Maar ja, het kijkt inderdaad wel sierlijker dan die korte ruin van de buren

(en die is afgekeurd geweest als dekhengst).
Groeten,
Ingrid