InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
------------
Ongesorteerde berichten uit het oude forum
Onderwerp starten11146 onderwerpen
139821 berichten
Pagina 1401½ van 9322
Je leest nu op chronologische volgorde, gefilterd op rubriek
Volg datum > Datum: zaterdag 5 februari 2005, 17:135-2-05 17:13 Nr:21946
Volg auteur > Van: e m kraak Opwaarderen Re:21940
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Angstvrij paard Structuur

e m kraak
Nederland


7960 berichten
sinds 5-5-2004
boers sandra schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 15:40:

> Angela88 schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 9:52:
>
>> Hoi Hoi,

> absoluut NIET je paard gerustsstellen want dan zeg je eigenlijk
> tegen hem dat het iets eng is ! je doet gewoon of er is niets
> aan de hand en laat hem maar wat wegspringen zolang je de
> paraplu maar tegen zijn lichaam houdt

Buiten dat ik het wonderlijk acrobatisch knap van je vindt (wel eens in het echt geprobeerd?), geef je hier een schoolvoorbeeld van hoe desensibilisering nmm NIET moet.
Ik zeg nu niet "niet KAN", want het befaamde "sacking-out" is ook een vorm van desensibiliseren, doch leidt tot geleerde hulpeloosheid, onverschilligheid en overgave aan. Dat is iets heel anders dan een positief leerproces.

Ook met hoe Frans het opgeschreven heeft op
http://www.paardnatuurlijk.nl/weetjes/desens.htm
ben ik het grondig oneens!
Let op Focus en Timing; dat is waar. Je kunt je paard inderdaad wel psychologisch steun geven door zelf NORMAAL te doen (dus het woord ENG uit je hoofd zetten, niet zelf focussen op iets engs, etc.). Echter als je paard bangheid duidelijk uit ben je al te laat met je timing ("advance and retreat" - o.a. Roberts)!
Vervolgens "druk opvoeren" is niets anders dan "sacking out".

Hoe dan wel?
Het hangt een beetje af van of hetgeen waar je paard bang voor is iets actiefs is (hond bijv.) of iets passiefs (landbouwplastic). Desensibilisatie is niets anders dan een onderdeel van habituatie oftewel gewenning (= in dit geval door voorgaande ervaringen herinneren/associeren dat je niet bang hoeft te zijn).
Waar het passieve objecten aan gaat is het de makkelijkste weg de angstbron in de omgeving van je paard op te nemen zodat het in vrijheid onderzocht kan worden (stuk landbouwplastic in hoek van paddock leggen, of nog beter: onder het dagelijks hooi.).
Waar het passieve objecten betreft, waar jij iets mee wilt DOEN (en dan dus actief maakt), geldt bovenstaande met als toevoeging dat je hetgeen je ermee doen wilt niet in eerste instantie op je paard richt. Zolang je paard nieuwsgierig is wat je dan wel aan het doen bent zit je veilig - zodra je paard weg springt zit je fout, maar ga je gewoon door, zonder acht te geven op de angsten van je paard, met wat je al aan het frutselen was met gebruikmaking van het engs. Paard komt als het goed is vanzelf terug om opnieuw kennis te maken met wat jij blijkbaar toch niet zo eng vindt (maar als jij het zelf nu eenmaal eng vindt je paard een injectie toe te dienen moet je dat dus simpelweg niet zelf doen! - daar is DA dan voor). Frans begint trouwens ook te vliegensprayen als oefening van het paard af... het verschil is dat ik het paard alle ruimte geef te vluchten, maar gewoon door ga bijv. de muur te sprayen. Nogmaals, je paard komt gegarandeerd terug om uit te zoeken wat je aan het doen bent, en dan zonder negatieve associaties in het hoofd.
Ook met actieve objecten (grote tractor, hond, etc.) is het niets anders dan een kennismakingsproces waarbij je niet je focus richt maar wel een "goed voorbeeld" geeft. Een tractor is algauw niet eng meer als je samen fijn aan het eten bent, en JIJ niet bang bent en dus door kan gaan met uitzonderlijke lekkernijen nuttigen ;-)

Een bijzonder handige "truuk" bij desensibiliseren is het klikkeren (zonder dat ik daar nu weer heel diep op in ga), omdat je paard daarmee bevestiging krijgt en vertrouwen heeft wanneer het gewenst gedrag vertoont!
Je paard op zijn minst de cognitieve grondbegrippen leren van "JA, dit is goed" en "NEE, nu stel je me teleur" kan ik niet genoeg onderstrepen.

Overigens is "angstvrij" een utopie. Angsten horen bij leven. Ben je zelf wel angstvrij? De meeste angsten die ik bij paarden gezien heb waren geprojecteerd door de mensen waar ze mee omgingen.

Groeten, Egon
Volg datum > Datum: zaterdag 5 februari 2005, 17:135-2-05 17:13 Nr:21947
Volg auteur > Van: Tycho Opwaarderen
Volg onderwerp > Onderwerp: Hoe stel ik hier een serieuse vraag? Structuur
Tycho
Homepage
arnhem
Nederland


59 berichten
sinds 17-10-2004
Dit forum is zo bizar als het interessant is. En eigenlijk vraag ik me soms af of ik op bokt niet een realistischer antwoord op mijn vragen zou krijgen.

Maar goed, iedereen hier zoekt de antwoorden toch meer in de richting van respect naar het paard dus vraag ik het toch liever hier. Met de angst dat het verzand in een nudistische psychose of een gezamelijke angststoornis voor het woord bit.

Mijn vraag heeft te maken met natuurlijke scheefheid, rijden betekend je paard helpen bij het hervinden van het evenwicht onder de ruiter.Het volgende kwam ik tegen op een site en verwoord mijn zoektocht het beste.

*Deze scheefheid hoeft onder natuurlijke omstandigheden geen probleem te zijn voor een paard en de scheefheid is geen probleem als mens en paard gescheiden wegen gaan. Maar als we op het paard gaan rijden kunnen er allerlei problemen ontstaan, omdat het paard tijdens het rijden met tientallen kilo's extra belast wordt. *

Vervolgens komt er een opsomming wat je paard gaat mankeren als je met een niet-recht gericht paard blijft doorrijden.

Mijn zoektocht op het dressuurmatige vlak heeft hier dus mee te maken. Sterker nog voor mij is paardrijden in eerste instantie deze verantwoordelijkheid naar mijn paarden toe. Een leven lang werken aan de basis dus. Naast samen plezier hebben vind ik dit dus mijn verantwoordelijkheid tijdens het rijden.

De vraag is nu, wie herkent dit en wie kan mij daarmee verder helpen?

Marianne gaf een paar dagen geleden aan Z dressuur oefeningen te rijden met een halster, waarbij mijn eerste gedachte dus is "hey het kan dus wel".

Zelf rijd ik western en ik kan eigenlijk bijna geen trainer vinden die me verder kan helpen bij het correct rechtrichten. Laat staan dat in combinatie te doen met een stuk natuurlijk inzicht en respect. Okee we kennen binnen het western het rijden met bosal wat dus een bitloze optoming is, echter ik merk dat ik daarmee tekort schiet bij paarden die moeite hebben in evenwicht te lopen.

Hoe doen de touwhalster ruiters dit vraag ik me af, als je merkt dat je paard over de schouder of op de schouder gaat, of zijn rug wegdrukt enz?
Volg datum > Datum: zaterdag 5 februari 2005, 17:215-2-05 17:21 Nr:21948
Volg auteur > Van: Tycho Opwaarderen Re:21946
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Angstvrij paard Structuur
Tycho
Homepage
arnhem
Nederland


59 berichten
sinds 17-10-2004
e m kraak schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 17:13:

>> Een bijzonder handige "truuk" bij desensibiliseren is het
> klikkeren (zonder dat ik daar nu weer heel diep op in ga), omdat
> je paard daarmee bevestiging krijgt en vertrouwen heeft wanneer
> het gewenst gedrag vertoont!
> Je paard op zijn minst de cognitieve grondbegrippen leren van
> "JA, dit is goed" en "NEE, nu stel je me teleur" kan ik niet
> genoeg onderstrepen.

Ben het met je eens Egon, tot je het gaat bekrachtigen met klikkeren, daarmee ga je een object toch als speciaal definieren.
Als een paraplu maar een ding is dat niets voorsteld waarom dan belonen als er een angst voor overwonnen is of er een nieuwsgierigheid voor is geuit?
Volg datum > Datum: zaterdag 5 februari 2005, 17:385-2-05 17:38 Nr:21949
Volg auteur > Van: Peter Donck Opwaarderen Re:21927
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: bietenpulp Structuur

Peter Donck
Homepage
moorslede
belgie

Jarig op 5-10

5970 berichten
sinds 18-9-2004
Hans van Keeken schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 13:07:

> Marianne schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 12:27:
>
>> Hier wat info over Avena Sativa, oftewel haver:

> Dat het veel Silicium zou bevatten, kan alleen als het sterk
> verontreinigd is met zand. Silicium is namelijk zand.
> Groet
> Hans

zand is silicium (een silicium-verbinding)
alle silicium is daarom nog géén zand
Silicium is een scheikundige element uit de gekende tabel
en bindt zich aan andere elementen of wordt eraan gebonden
silicium zit effektief dus in nog veel andere stoffen dan zand
Volg datum > Datum: zaterdag 5 februari 2005, 17:385-2-05 17:38 Nr:21950
Volg auteur > Van: Peter Donck Opwaarderen Re:21927
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: bietenpulp Structuur

Peter Donck
Homepage
moorslede
belgie

Jarig op 5-10

5970 berichten
sinds 18-9-2004
Hans van Keeken schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 13:07:

> Marianne schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 12:27:
>
>> Hier wat info over Avena Sativa, oftewel haver:

> Dat het veel Silicium zou bevatten, kan alleen als het sterk
> verontreinigd is met zand. Silicium is namelijk zand.
> Groet
> Hans

zand is silicium (een silicium-verbinding)
alle silicium is daarom nog géén zand
Silicium is een scheikundige element uit de gekende tabel
en bindt zich aan andere elementen of wordt eraan gebonden
silicium zit effektief dus in nog veel andere stoffen dan zand
Volg datum > Datum: zaterdag 5 februari 2005, 17:575-2-05 17:57 Nr:21953
Volg auteur > Van: Peter Donck Opwaarderen Re:21922
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Angstvrij paard Structuur

Peter Donck
Homepage
moorslede
belgie

Jarig op 5-10

5970 berichten
sinds 18-9-2004
jo schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 12:20:

> Angela88 schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 9:52:
>
>> Hoi Hoi,

>
> We hebben ook met een grote paraplu in de bak gelopen, met een
> bal naar elkaar gegooid, enz zo.
> Maar helemaal schrikvrij.........verschilt van dag tot dag.

meteen de de vrije natuur in,
de asfalt binnenweggetje heet dit vandaag de dag,
en dan zie je wel wat er op je afkomt
zoals daarnet met Csillag, voor de eerste keer iets verder weg van huis
plastic aardbeientunnels, traktors met lege aanhang terugrauzend van de groentenveiling, traktors met vorklift op 3 m om eronderdoor te zien
en daar dan een torenhooggestapelde palet met groentenbakken
zwart landbouwplastiek, en wit, en doorschijnend en groen
en open en dichtvliegende serredeuren
en links van de weg een gracht en rechts ook even diep
of roeste prikkeldraad of kniediepe modder
in de verte een aanrazende pick-up met vliegtuigverlichting
voor de veiligheid maar afgestapt,
bleef wel met mn trui achter mn zadelknop hangen
met mn tenen net aan de grond,
en mn paard maar znorten tegen 't aanstormend geweld
ik leek wel een pinguin die op het pakijs wou hoppen
ja, soms wordt een mens al eens verwenst
en dat komt er dan van !
maar ja een mens moet wat overhebben voor zn hobby ...
en de vrije natuur is een mooie leerschool
(en voor de hardliners : ze had géén bit in, alleen een halster)
Volgende keer doe ik net als Trudy :
zonder kleren erop
Peter
Volg datum > Datum: zaterdag 5 februari 2005, 18:075-2-05 18:07 Nr:21956
Volg auteur > Van: Peter Donck Opwaarderen Re:21947
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Hoe stel ik hier een serieuse vraag? Structuur

Peter Donck
Homepage
moorslede
belgie

Jarig op 5-10

5970 berichten
sinds 18-9-2004
Tycho schreef op zaterdag, 5 februari 2005, 17:13:

> Dit forum is zo bizar als het interessant is. En eigenlijk vraag
> ik me soms af of ik op bokt niet een realistischer antwoord op
> mijn vragen zou krijgen.

>
> Hoe doen de touwhalster ruiters dit vraag ik me af, als je merkt
> dat je paard over de schouder of op de schouder gaat, of zijn
> rug wegdrukt enz?

mentale problemen rond nudistische psychoses ?
Natuurlijke scheefheid van een paard kan je een beetje vergelijken
met ons links-of rechtshandig zijn
elk paard springt bv uitzichzelf liefst of links of rechts aan in galop
daardoor zal de bespiering ook anders zijn links tov rechts
Het rechtkrijgen van je paard zal je dan ook vooral gymnastisch moeten oplossen, eerst op de grond, dan erbovenop
In een roundpen bv de mindere galop in vrijheid oefenen of de draf idem
Of je nu met trens, stang, halster of bosal rijdt maakt weinig uit,
als je wagen niet uitgekalibreerd is gaat ie scheef op de weg
dan kan je wel aan je stuur trekken om hem recht te houden
maar zolang je wagen niet rechtgespoord is, blijft het vechten.

Was dit serieus genoeg ?
en nu de andere oplossing : niet alle mannen zijn rechts én links gelijk
misschien ligt het daaraan,
groetjes,
Peter
Je leest nu op chronologische volgorde, gefilterd op rubriek
------------
Ongesorteerde berichten uit het oude forum
Onderwerp starten11146 onderwerpen
139821 berichten
Pagina 1401½ van 9322
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact