InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Training/gedrag
Trainingsmethoden, rijmethoden, omgaan met paarden, etc.
Onderwerp starten814 onderwerpen
17386 berichten
Pagina 703½ van 1160
Je leest nu op chronologische volgorde, gefilterd op rubriek
Volg datum > Datum: dinsdag 7 juni 2011, 0:197-6-11 00:19 Nr:231040
Volg auteur > Van: Piet Opwaarderen Re:231039
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Chris Irwin, clinic Structuur

Piet
Homepage
Terneuzen home, Koewacht werk
Nederland

Jarig op 8-7

11530 berichten
sinds 11-12-2003
Chris Irwin......... Fenomenaal grondwerk, veel van geleerd. Wat het rijden betreft geef ik Jantien volmondig gelijk: érrrrgerlijk!
Ga alsjeblieft naar De Bodt als je een probleem met een scheef paard hebt. Ook geen flauwe zever, maar wél veel eerlijker met een paard én je leert er rijden.

Piet

Clicker training is a wonderful tool for teaching
people to focus on the positive and have an
attitude of gratitude for every effort your horse
makes.
Volg datum > Datum: dinsdag 7 juni 2011, 2:257-6-11 02:25 Nr:231042
Volg auteur > Van: Ans Jondral Opwaarderen Re:231039
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Chris Irwin, clinic Structuur
Ans Jondral
Heffen
België

Jarig op 4-1

3082 berichten
sinds 1-10-2004
Een beetje jammer dat jullie aan een bericht met 3 DT-fouten sterren gaan toekennen :-8

Maria Delavega schreef op maandag 6 juni 2011, 23:59:

>
> Verdorie Ans, dat is super uitgelegd. Merci! Of ik het nu ook zal kunnen
> toepassen is een andere vraag, dit lijkt me niet simpel...

Ik had er moeite mee. Maar ik had het geluk een hele goede en eindeloos geduldige instructrice te hebben. ;-) Maar eens ik het doorhad en het gevoel herkende, werd het een gewoonte.
Ik heb nu een hekel aan scheve paarden. En ik voel dat direct als ik op andermans paard stap. (Ik doe dat daarom ook zelden, want ik erger mij daaraan. :-8 )
Maar ik ben dus geen natuurtalent. Wat ik nu in 1 bericht geschreven heb van zigzag tot cirkel met buitenteugel/binnenbeen, heeft mij 4 maanden dagelijks fanatiek trainen gekost vooraleer ik het min of meer zelf met mijn paard voor elkaar kreeg.
Aan de Bodt zelf heb ik trouwens geen fluit gehad. Ik snapte die vent niet. Maar ik had het geluk dat er op die lesdag iemand was die mij achteraf wel super goed heeft geholpen.

Nog een kleine toevoeging trouwens.
Ik heb het nu dmv een vierkant beschreven, maar je kan dat dus ook doen dmv slangenvolten of zigzaglijnen of achtjes of... het principe blijft hetzelfde. Maar zo'n vierkant had voor mij en Pête de meeste voordelen.

En helemaal dwangloos is het niet hoor. Die illusie moet je niet hebben. Het kan er in het begin behoorlijk onhandig uitzien. (En de Bodt wordt daar ook op af gerekend.) Maar probeer maar eens een paard dat vast van plan is over zijn schouder weg te lopen en daarbij zijn hals vastzet in een stelling te krijgen. Maar de voorkant verplaatsen is alleszins makkelijker dan de achterkant verplaatsen. ;-)
Volg datum > Datum: dinsdag 7 juni 2011, 11:407-6-11 11:40 Nr:231067
Volg auteur > Van: Maria Delavega Opwaarderen Re:231042
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Chris Irwin, clinic Structuur

Maria Delavega
Nederland


1834 berichten
sinds 30-10-2007
>Ans Jondral schreef:
> Ik had er moeite mee. Maar ik had het geluk een hele goede en eindeloos
> geduldige instructrice te hebben. ;-) Maar eens ik het doorhad en het
> gevoel herkende, werd het een gewoonte.
> Ik heb nu een hekel aan scheve paarden. En ik voel dat direct als ik op
> andermans paard stap. (Ik doe dat daarom ook zelden, want ik erger mij
> daaraan. :-8 )

Ik repliceer even in stukken...
Inderdaad, de een is al extremer dan de ander, zie wat ik schreef over die Fries.
Je voelt ze zo veranderen onder je als ze rechter gaan lopen, meer in balans.
Ik heb echter geen eigen rij-ervaring met de methode van Chris, enkel De Bodt via mijn instructrice, ik vroeg me dus af of die oefening van Chris ook bijdraagt tot rechtrichten en niet alleen iets psychologisch is voor de band met je paard, vandaar mijn vraag.
Er waren nog paar dingen die ik niet zo goed snapte, dat als je tegen de buiging van het paard ingaat, dat je dan ergens een invloed hebt op de wervelkolom en daar spanning/pijn opwekt waardoor het paard z'n vertrouwen in je verliest omdat ie zich niet meer comfortabel bij je voelt, maar dat is wellicht logisch als je tegen de 'bend' van het paard ingaat. Het paard onder je is als een rivier, je moet de stroom volgen en voelen wat er onder je gebeurt en dat corrigeer je niet door bruusk te worden en je op te dringen door te stelling te eisen waarin jij wilt dat hij loopt, maar de stroom te manipuleren door te weten wat er in het hoofd omgaat en van daaruit te handelen.
Chris maakt blijkbaar onderscheid tussen schooling en training. De uitleg werd hier gegeven door Nathalie Lagasse. Het is dus geen rechtricht oefening wat hij doet door de shape van je paard te beïnvloeden dmv die contrastelling, maar een manier om het vertrouwen van je paard te verkrijgen naar de relaxatie toe, om van de relaxatie het paard te kunnen trainen in dressuur (dressuur/training is dan het rechtrichten dmv van allerlei oefeningen). Zonder de relaxatie, kun je niet gaan trainen met een dier, omdat die anders niet kan leren. Dat leerde ik tijdens de cursus van Brent Branderup. Dat een paard niet gestressed mag zijn of maar dan ook ergens gespannen, anders leren ze niet. Mooi toch hoe alles bij elke methode terug komt, misschien soms iets anders verpakt, maar toch op hetzelfde neerkomend...
http://www.paardnatuurlijk.be/index_js.htm?http://www.paardnatuurlijk.be/fcgi/pnforum.fcgi?request=showsubject&cat=13&subject=8323&msg=86569
Volg datum > Datum: dinsdag 7 juni 2011, 11:557-6-11 11:55 Nr:231069
Volg auteur > Van: Maria Delavega Opwaarderen Re:231042
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Chris Irwin, clinic Structuur

Maria Delavega
Nederland


1834 berichten
sinds 30-10-2007
Ans Jondral schreef op dinsdag 7 juni 2011, 2:25:

>
> Nog een kleine toevoeging trouwens.
> Ik heb het nu dmv een vierkant beschreven, maar je kan dat dus ook doen
> dmv slangenvolten of zigzaglijnen of achtjes of... het principe blijft
> hetzelfde. Maar zo'n vierkant had voor mij en Pête de meeste voordelen.

Ik heb er totaal geen ervaring mee. Ik ben blij te weten dat deze optie's er zijn om voor te stellen aan de trainster om me hierbij te helpen.

> En helemaal dwangloos is het niet hoor. Die illusie moet je niet hebben.
> Het kan er in het begin behoorlijk onhandig uitzien. (En de Bodt wordt
> daar ook op af gerekend.)

Dat hoorde ik al van de Bodt, het is ook niet simpel om les te beginnen volgen via De Bodt, vooraleer je de materie begrijpt en dan ook kan toepassen. Daarom ben ik heel erg blij dat mijn trainster jarenlang gezwoegd heeft in zijn lessen, nu ze het onder de knie heeft, kan ze het klaar en duidelijk overbrengen naar mij toe, wellicht met meer geduld dan hij heeft met z'n leerlingen :-) ...

>Maar probeer maar eens een paard dat vast van
> plan is over zijn schouder weg te lopen en daarbij zijn hals vastzet in
> een stelling te krijgen. Maar de voorkant verplaatsen is alleszins
> makkelijker dan de achterkant verplaatsen. ;-)

Oei, daar ben ik nog niet :-), dat beloofd dus... bedoel je dan achterkant verplaatsen à la Irwin of rechtrichten? Ik heb er Irwin nog niet horen praten over de achterkant verplaatsen, maar is wellicht meer technisch/training en behoort niet tot de relaxatie/schooling terwijl de voorkant verplaatsen daar wel toe behoort?
Volg datum > Datum: dinsdag 7 juni 2011, 12:377-6-11 12:37 Nr:231073
Volg auteur > Van: Christel Provaas Opwaarderen Re:231069
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Chris Irwin, clinic Structuur

Christel Provaas
Walem
Nederland

Jarig op 1-3

7725 berichten
sinds 9-7-2005
Maria Delavega schreef op dinsdag 7 juni 2011, 11:55:
>
> Oei, daar ben ik nog niet :-), dat beloofd dus... bedoel je dan achterkant
> verplaatsen à la Irwin of rechtrichten? Ik heb er Irwin nog niet horen
> praten over de achterkant verplaatsen, maar is wellicht meer
> technisch/training en behoort niet tot de relaxatie/schooling terwijl de
> voorkant verplaatsen daar wel toe behoort?

Ik denk dat het beide hoort onder scholing. Het ene beïnvloedt de voorhand, het andere de achterhand.
De voorhand verplaatsen doe je dmv schouderbesturing. Dat is een soort neckreining; het paard wijkt voor de verplaatsing van beide teugels en zet zijn schouders op verzoek iets naar binnen of naar buiten waardoor hij zuiverder spoort (rechtrichten) of waarbij hij juist over meerdere sporen gaat (met name schouderbinnenwaarts, daar worden de schouders verplaatst, niet de achterhand).
Achterhand verplaatsen doe je dmv beenhulpen. Incidenteel drijf je een uitzwaaiend achterbeen opzij om bv uitzwaaien te voorkomen, maar het is niet de eerste hulp bij het rechtrichten. En voor de zijgangen zoals travers, renvers en appuyement.

Rechtrichten doe je door de schouders recht voor de achterhand te plaatsen, niet door de achterhand recht achter de voorhand te duwen. De motor zit immers achterin.
Volg datum > Datum: dinsdag 7 juni 2011, 12:457-6-11 12:45 Nr:231074
Volg auteur > Van: Maria Delavega Opwaarderen Re:231073
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Chris Irwin, clinic Structuur

Maria Delavega
Nederland


1834 berichten
sinds 30-10-2007
Christel Provaas schreef op dinsdag 7 juni 2011, 12:37:

> Maria Delavega schreef op dinsdag 7 juni 2011, 11:55:
>>
>> Oei, daar ben ik nog niet :-), dat beloofd dus... bedoel je dan achterkant

>
> Rechtrichten doe je door de schouders recht voor de achterhand te
> plaatsen, niet door de achterhand recht achter de voorhand te duwen. De
> motor zit immers achterin.

Ach, dan werk ik er wel al met de achterhand, met mijn buitenbeen. Die schouderbesturing denk ik te doen in de oefening op de slangevolte, om eerst te voelen aan welke kant het paard naar binnen draait en aan welke kan het naar binnen valt om daarna te corrigeren zodat het in balans gaat lopen dmv wat jij zo toepasselijk de neckreining noemt (in stap en draf)
Volg datum > Datum: dinsdag 7 juni 2011, 12:467-6-11 12:46 Nr:231075
Volg auteur > Van: Maria Delavega Opwaarderen Re:231074
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Chris Irwin, clinic Structuur

Maria Delavega
Nederland


1834 berichten
sinds 30-10-2007

bedoelde dan doe ik wel al oefeningen om de achterhand te besturen en corrigeren...
Volg datum > Datum: dinsdag 7 juni 2011, 12:597-6-11 12:59 Nr:231076
Volg auteur > Van: Maria Delavega Opwaarderen Re:231040
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Chris Irwin, clinic Structuur

Maria Delavega
Nederland


1834 berichten
sinds 30-10-2007
Piet schreef op dinsdag 7 juni 2011, 0:19:

> Chris Irwin......... Fenomenaal grondwerk, veel van geleerd. Wat het
> rijden betreft geef ik Jantien volmondig gelijk: érrrrgerlijk!
> Ga alsjeblieft naar De Bodt als je een probleem met een scheef paard hebt.
> Ook geen flauwe zever, maar wél veel eerlijker met een paard én je leert
> er rijden.
>
> Piet
>
> Clicker training is a wonderful tool for teaching
> people to focus on the positive and have an
> attitude of gratitude for every effort your horse
> makes.

Gewoon nog even tussendoor, ik las veel over Irwin zelf en heb tijdens die clinic ook zaken ervaren. Ik kan me goed inbeelden wat Jantien en jij bedoelen. Heb ook dingen opgemerkt in z'n omgang met mensen en paarden en kan er in komen wat hij schreef over z'n verleden, maar juist daarom trekt het me aan, ik leer niet alleen uit wat hij vertelt, maar ook uit z'n fouten die hij gemaakt heeft en het wil delen met ons.
We worden allemaal wel op een of andere manier beïnvloed door ons verleden, opvoeding, genen. Het zit in ons binnenste verborgen en de paarden zien het.
Het is zijn boodschap die me aanspreekt, (over het feit dat we niet altijd de roofdieren zijn, maar iedereen wel eens roofdier of prooi kan zijn in relatie met andere wezens in het leven, de awarness and the will to change, die in feite de essentie van het leven zelf maar waar paarden je bewust over maken).
Het is slechts een illusie dat ik werkelijk ben wie ik denk te zijn of wat anderen van me denken. Wie ik werkelijk ben zal ik pas ontdekken doorheen de inzet die ik bereid ben te verzetten in mijn leven, de moed om mezelf te veranderen. Want de wolven om me heen laten me maar al te graag geloven dat ik ben wie ik ben en daar niets aan te veranderen valt om zelf sterker te zijn zodat ze zelf de prooi binnen kunnen halen. Ze houden me een beeld voor van mezelf doorheen hun spiegel en hopen dat ik erin geloof. De kunst is om niet door hun spiegel te kijken naar mezelf, maar bewust te worden (awarness) en de moed en het lef te hebben om te veranderen (change). Eens het besef er is, vraagt het een grote moed om te willen veranderen, die fase loop ik nu door en ergens veronderstel ik dat ik niet de enige ben, hopelijk... :-)
Vond ik een toepasselijke video:
http://www.youtube.com/watch?v=DQOVHItBfmA&feature=fvwrel
You are not necessary who you think you are...you are not what you feel....because those things can change...
Je leest nu op chronologische volgorde, gefilterd op rubriek
Training/gedrag
Trainingsmethoden, rijmethoden, omgaan met paarden, etc.
Onderwerp starten814 onderwerpen
17386 berichten
Pagina 703½ van 1160
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact