InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Gezondheid
Discussies over algemene gezondheid, behandelingen, etc.
Onderwerp starten988 onderwerpen
18783 berichten
Pagina 560½ van 1253
Je leest nu op chronologische volgorde, gefilterd op rubriek
Volg datum > Datum: dinsdag 22 februari 2011, 22:2322-2-11 22:23 Nr:225046
Volg auteur > Van: Nils Vellinga Opwaarderen Re:224854
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: steatitis Structuur

Nils Vellinga
Kinrooi
Belgie

Jarig op 22-5

6064 berichten
sinds 16-3-2006
Kaat_E schreef op zondag 20 februari 2011, 22:07:

>
> Vitamine E en en selenium in de gaten houden met regelmatig
> bloedonderzoek, volgens de DA, maar aangezien ik toch ook niet zomaar wil
> gaan prikken, mijn vraag of iemand hier ervaring mee heeft, symptomen die
> - zonder bloedanalyse dan - ook op tekort kunnen wijzen.
> Indien niet, zal er dus zeker periodiek geprikt worden.

5.3.7 SELENIUM.
Selenium (Se) speelt evenals vitamine-E een rol bij de spierstofwisseling. Selenium en vitamine-E kunnen elkaar (gedeeltelijk) vervangen.
-knip-
Als gebrekverschijnselen kan men bij jonge en soms ook bij oudere dieren zien dat zij pijnlijke spieren en een stijve gang hebben. Soms zijn zij kreupel en veulens hebben moeilijkheden bij het zuigen door een torsie (draaiing) van de nek.
In de praktijk wordt vanwege de giftigheid van selenium eerder naar de
vitamine-E-voorziening gekeken dan naar de seleniumvoorziening. Het is het gemakkelijkst om er voor te zorgen dat er voldoende vitamine-E in het rantsoen aanwezig is.
Veel belangrijker dan een seleniumtekort is een seleniumovermaat. In gebieden met chemische industrie komen zo nu en dan verschijnselen van seleniumovermaat voor, zoals slechte hoeven, haarverlies (voornamelijk van manen en staart) en kreupelheden.
Het verschil tussen de hoeveelheid selenium die het dier nodig heeft en de hoeveelheid die vergiftiging veroorzaakt is relatief klein. 3 tot 4mg selenium per kg droge stof veroorzaakt reeds vergiftigingsverschijnselen.
-knip-
De behoefte aan vitamine-E stijgt als het rantsoen voedermiddelen met veel onverzadigde vetzuren bevat. Voedermiddelen met veel onverzadigde vetzuren zijn o.a. lijnzaad, levertraan, zemelen en jong gras. Door een hoge vitamine-E-gift (tot 4 mg per kg lichaamsgewicht) gedurende langere tijd worden paarden rustiger en krijgen zij een betere eetlust. Rustige paarden gebruiken de beschikbare energie effectiever en hebben daardoor ook betere prestaties dan nerveuze paarden. Ook paarden met beschadigingen van de hartspier hebben baat bij zo’n hoge vitamine-E gift.
-knip-
Groenvoeders bevatten zoveel vitamine-E (ongeveer 400 mg per kg droge stof) dat door 1-2 kg de vitamine-E-behoefte wordt gedekt. Dat houdt ook in, dat als paarden weidegang of vers ruwvoer krijgen, zij nooit extra vitamine-E toegediend behoeven te krijgen.
-knip-
vitamine-E-rijke voedermiddelen, zoals graankiemen, vers ruwvoer of kunstmatig gedroogd gras of luzerne.

Nils en Olly :-)
Creatief met IJzer,
maar niet aan mijn paard
Volg datum > Datum: dinsdag 22 februari 2011, 22:4222-2-11 22:42 Nr:225047
Volg auteur > Van: Spirithorses Opwaarderen Re:225046
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: steatitis Structuur

Spirithorses
Homepage
Vroenhoven - Riemst, bij Maastricht,
Belgie.

Jarig op 1-3

10715 berichten
sinds 6-1-2004
Nils Vellinga schreef :

> 5.3.7 SELENIUM.
> Selenium (Se) speelt evenals vitamine-E een rol bij de spierstofwisseling.
> Selenium en vitamine-E kunnen elkaar (gedeeltelijk) vervangen.

> vitamine-E toegediend behoeven te krijgen.
> -knip-
> vitamine-E-rijke voedermiddelen, zoals graankiemen, vers ruwvoer of
> kunstmatig gedroogd gras of luzerne.


Een aantal van mijn paarden heeft regelmatig een vitamine E / Seleniumtekort (Puck, Stef, Spirit, Blue, Amie) . Dat constateren we door bloed te prikken. Blijkbaar zit het hier óf niet voldoende in de bodem (gras) óf niet voldoende in het hooi. Ik moet dus vrij regelmatig Vitamine E / Selenium bijgeven, ondanks weidegang in de zomer. Onze Najib die we vorig jaar verkocht hebben en bij zijn nieuwe eigenaar nu al een heel jaar permanent op gras staat heeft toevallig ook een vitamine E / Seleniumtekort. De enige die hier bijvoer krijgt is BD (die heeft geen vit E / Seleniumtekort voor zover ik weet). De rest van mijn eigen paarden krijgt uitsluitend hooi. De pensionpaarden krijgen wel bijvoer van hun eigenaars en daarvan hebben Spirit en Blue toch een tekort. Spirit E en Selenium, Blue alleen E.

Er zijn géén symptomen, we hebben het geconstateerd bij een toevallige bloed check en nu doen we regelmatig steekproeven. De paarden presteren prima, herstellen ook goed, eten prima, zijn ontspannen en zijn beslist niet stijf. Maar ze hebben toch dat tekort. Ik durf te wedden dat er veel paarden in NL en België rondlopen die dit hebben en waarvan het niet opgemerkt wordt.

Groet, Pien
Volg datum > Datum: dinsdag 22 februari 2011, 23:4522-2-11 23:45 Nr:225048
Volg auteur > Van: Wil Opwaarderen Re:225047
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: steatitis Structuur

Wil
Homepage
Santa Margarida da Serra
Portugal

Jarig op 26-3

9439 berichten
sinds 15-8-2004
Zou heel goed kunnen Pien.... Chaser had het immers ook?
En je ziet 'm gewoon binnen 'n week geweldig opknappen als je Vit.E geeft.
Ik vermoed ook dat het te maken heeft met het teruglopen van kwaliteit van het opgeslagen hooi.
En hier hebben ze echt niets anders. Nu, omdat er regelmatig regen valt, is er summier gras. Maar nog niet eens voldoende om die 2 te kunnen onderhouden.
Hooi moet hier dus 365 dagen per jaar.

Tenzij de baasjes zin hebben om overal te gaan lopen strimmen..... :-P

Wil.

Zeepaardje: embryo dat het verder verdomde.
Volg datum > Datum: woensdag 23 februari 2011, 8:4723-2-11 08:47 Nr:225049
Volg auteur > Van: Martina Opwaarderen Re:225047
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: steatitis Structuur

Martina
Hocheifel
Duitsland

Jarig op 16-11

2894 berichten
sinds 30-7-2007
> Er zijn géén symptomen, we hebben het geconstateerd bij een toevallige
> bloed check en nu doen we regelmatig steekproeven. De paarden presteren
> prima, herstellen ook goed, eten prima, zijn ontspannen en zijn beslist
> niet stijf. Maar ze hebben toch dat tekort.
Waarom is het dan eigenlijk een tekort? Ik bedoel; als er geen symptomen zijn, wat is dan de schade van het tekort?
Je leest nu op chronologische volgorde, gefilterd op rubriek
Gezondheid
Discussies over algemene gezondheid, behandelingen, etc.
Onderwerp starten988 onderwerpen
18783 berichten
Pagina 560½ van 1253
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact