Wat is het nut van jullie vereniging? Om net als de 'rijkserkende hoefsmeden' zogenaamd 'onderscheid' te maken tussen wel en niet gecertificeerd?
Vroegah... toen ik tijdens mijn studie freelance journalist was en ik stukjes moest schrijven over autobedrijven, werd mij vertelt dat 'Bovag-garantie' helemaal niets voorstelt. Het is een lidmaatschap, waar een autobedrijf geld voor betaalt, er zijn geen eisen waaraan ze moeten voldoen, geen controle helemaal niets.
Ik zie de vereniging NB-ers als een soort Bovagclubje. Niet eens elke beroeps-natuurlijk bekapper is er lid van.
Het meest kwalijke aan de zogenaamde 'gecertificeerde' nb-ers is dat paardeneigenaren daarmee dus WEER het hoefonderhoud uit handen genomen wordt. Het maakt in wezen dus eigenlijk niet uit of je gewoon je smid laat komen, maar hem niet meer vraagt een ijzer onder te slaan. En nog steeds kan een HS danwel gecertificeerde nb-er niet elke week komen om de hoeven bij te vijlen.
Het gaat nu weer de verkeerde kant op, zie alleen al een forum als bokt. Daar is 'zelf bekappen' synoniem voor 'je paard zelf verprutsen'. Er hangt nog steeds een soort magische sfeer omheen, waarbij een precisie gesuggereerd wordt van een hersenchirurgische nauwkeurigheid. Dat je paard helemaal de vernieling in zou gaan als je 1 mm teveel van de hoef afhaalt.
Het doel is juist een bewustwordingsproces en cultuurverandering op gang brengen, waarbij je paard zelf bekappen net zo gewoon wordt als z'n hoeven uitkrabben.