Piet schreef op woensdag 25 april 2007, 0:15:
> Nathalie Lagasse schreef op dinsdag 24 april 2007, 23:22:
> 
>> Goed bezig jullie! Ik denk zelfs dat ik Piet begreep. 

> als  ze  allebei  bij  elkaar staan.
 > Shiny  komt  van dertig  meter  aanrennen als ik  met een 
 > ander  paard  bezig  ben en  hij Yes  hoort en de  een  zal  de
 >  ander wegjagen.
Ja, Lolita zou Cesar ook soms wegjagen bij mij. Hoewel, 
Parelli ziet het wel juist denk ik dat je het paard waar je mee aan het werken bent altijd zelf moet verdedigen tegen andere paarden.
> Maar  dat de  waarde van de  bridge uitdooft  geloof  ik  niet,
 > het  paard  dat  niet  werkt  snapt  denk  ik  best  dat  je 
 > het  niet  tegen hem hebt en je  vraagt  ook  niks  he? 
Ja, dat hoop ik ook maar ik vroeg me af of ik niet te veel vraag van hun paardenverstand, dat ze dat allemaal maar moeten snappen. Maar volgens die pdf die je net gaf zijn paarden veel slimmer dan we denken. OK dan!
>> Soms is het ander paard niet op ons aan het letten
 >> (Cesar gaat soms zelf gaan 'wachten' in de stal) maar als we
 >> alledrie op een kluitje staan om Lolita op te zadelen in de
 >> stal bv. lijt mij dat van belang. Elk een aparte bridge? Cé en
 >> Lo! 
 > 
 > Ja   om  het   duidelijker  te maken, waarom  niet.
Waarom niet: omdat dat moeilijk is voor mij! Die Goédzooo zit er al zo ingebakken, collega's op het werk krijgen die soms ook al te horen 

 Als er geen echte reden voor is zou ik die verandering dus liever niet maken.
> heel  snel  kan  werken.
 > Heeft  ze niks  waar  ze  helemaal  gek  op  is? Misschien iets
 > anders  dan voer? 
 > Is ze ook zo als je alleen met  haar  werkt?
Oversprong gedrag, wie weet, maar niet als reactie op de oefening, als ik dezelfde oefening met rust beloon of niet beloon dan gebeurt er niks raars met haar mond. Ze uit stress zeker ook via mondgrimassen, bij aansingelen, rijden op haar blote rug bv., dat herken ik wel.
je weet toch dat op de Liberty&Horse Behaviour DVD's van 
Parelli dit soort gedrag wordt beschreven als 'catatonic', extreem introvert zich van de buitenwereld afsluiten? Het paard in kwestie vertoonde dit gedrag als reactie op (lichte) druk en stress. Nu niet meer, maar het kon nog uitgelokt worden door het krijgen van een koekje. Paard ging dan nagenietend van de smaak op z'n tong gaan zuigen. 
Als de beloning kleiner is duurt het gemiddeld iets korter, maar ik geef telkens maar 1-5 graantjes! Ze is gek op eten en op rust. Rust als beloning gebruikten we vroeger meer (
Parelli). Misschien moet ik grassprieten proberen, maar dat lijkt mij wel onhandig.
Ze is ook zo als Cesar dertig meter verder in de stal staat te wachten, maakt geen verschil. Op buitenrit neem ik geen voer mee, ze mag wel af en toe grazen, maar meer 'zomaar', of als beloning omdat ze een bepaalde plaats bereikt heeft, dan gaat daar geen 
bridge aan vooraf. Omgekeerd gebruik ik de 
bridge wel vaak bij het buitenrijden om haar te ondersteunen en volgt er geen beloning...
Heb je advies hoe ik hiermee kan omgaan tijdens de training? Commentaar op mijn gebruik van druk om haar aandacht weer te trekken?
Bedankt,
Nathalie